Przejdź do zawartości

Dyskusja:Adam Chmielowski

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Obrazy

[edytuj kod]

Proszę o dodanie do obrazów Adama Chmielowskiego tego obrazu: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Adam_Chmielowski_-_Ogr%C3%B3d_mi%C5%82o%C5%9Bci,_1876.jpeg#/media/File:Adam_Chmielowski_-_Ogr%C3%B3d_mi%C5%82o%C5%9Bci,_1876.jpeg

Próbowałem, ale coś nie wyszło. :)

ze zgłoś błąd

[edytuj kod]

Poprawka - znaczki pocztowe z Bratem Albertem pojawiły się już wcześniej w serii Kultura Polska (1) i Kultura Polska (2) wyemitowane również w 1947 roku ale w marcu (1) i maju (2)


Brat Albert - piszemy zawsze w dużej litery i Brat i Albert gdyż jest to traktowane łącznie.

Dzieciństwo i młodość -

1/"ochrzczono go 28 sierpnia 1845 bez udziału księdza - zmienić na "ochrzczono go 28 sierpnia 1845 bez udziału rodziców chrzestnych (tzw. .chrzest z wody).

Chwilę, ale czy "chrzest z wody" nie jest właśnie chrztem udzielonym w zagrożeniu śmiercią przez świeckiego, a nie osobę duchowną? I czy biografie nie podają, że chrzestnymi byli biedacy?

2/kontynuował naukę w Gimnazjum Realnym Jana Pankiewicza" zmienić na "kontynuował naukę w Gimnazjum Realnym przy ul. Rymarskiej w Warszawie."

Działalność malarska -

Obrazy "wizja św. Małgorzaty" "Ecce Homo" pochodzą z okresu pobytu Agdama Chmielowskiego we Lwowie 1879-1880. Obraz Ecce Homo znajduje się w prezbiterium Sanktuarium Ecce Homo im. św. Brata Alberta w Krakowie ul. Woronicza 10.

Działalność zakonna - mylna informacja jakoby najpierw zamieszkał w ogrzewlani a następnie przywdział habit i złożył śluby. Dopiero 1 listopada 1888 roku zawarł umowę z Gminą Krakowa i zamieszkał na skałce u oo. Paulinów a niedługo potem na stałe w ogrzewalni miejskiej która została pod jego opieką przemianowana na "Przytulisko".

Nieporawdą jest że bezpośrednią przyczyną jego śmierci było zamiłowanie do palenia, palił jedynie na wyraźny nakaz lekarza z powodu trawiącego go raka żołądka. Informacja o zwijaniu dla niego papierosów przez siostry jest nieprawdziwa i nie na miejscu.

Od 1997 roku Sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta nie kościoł

A sanktuarium nie jest kościołem? HB

Zgłosił: Bardzo proszę o sprostowanie błędów i nieścisłośći s. Krzysztofa Babraj archiwistka 79.187.139.162[odp][?] (dyskusja) 11:17, 1 lip 2008 (CEST)

A tak w ogóle, to Kościół Katolicki mówi przecież o św. Albercie Chmielowskim. Nazwa "św. Brat Albert" jest zwyczajowa, potoczna, gminna, by nie rzec infantylna.

Św. Brat Albert vs. Św. Albert Chmielowski

[edytuj kod]

Brat Albert Chmielowski został najpierw beatyfikowany, następnie kanonizowany i figuruje w oficjalnym spisie świętych Kościoła Rzymskokatolickiego jak św. Albert Chmielowski. Powszechne w naszym kraju używanie nazw "św. Brat Albert", "św. Siostra Faustyna" itp jest niepoprawne i wynika chyba z jakiejś infantylizacji religii. Jako odnośnik podaję http://www.vatican.va/news_services/liturgy/saints/ns_lit_doc_19891112_chmielowski_it.html oraz http://www.vatican.va/news_services/liturgy/saints/ELENCO_SANTI_GPII.htm gdzie mamy "Alberto Adamo Chmielowski di Cracovia" jako wezwanie świętego, a nie "Fratel Alberto". Uprzejmie proszę o nie wprowadzanie błędnej terminologii. M 6.VIII.a.D.MMVIII 00:06

Nie ma "św. Brat Albert Chmielowski", zrozum to. Tak sobie można mówić na kółku różańcowym albo przy piwie. W miejscu takim jak Wikipedia, nazewnictwo powinno być poprawne i właściwe, a nie błędne! Można mówić "Brat Albert", ale całkowicie błędne jest "św. Brat Albert" oraz "św. Brat Albert Chmielowski". Takie są fakty i "tak jest nazywany w naszym kraju" niczego nie zmienia. Jeden samochód nazywany był "maluchem", ale nie zmienia to faktu, że poprawna ego nazwa to "FIAT 126p". M, 17.VII.RP MMVIII 15:30

Na stronie albertynów: [1], a nie przy piwie jest nazywany: św. Brat Albert. Klondek dyskurs 13:28, 19 sie 2008 (CEST)[odpowiedz]

  • Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta [2]
  • Św. Brat Albert Chmielowski - Duszpasterstwo Środowisk Twórczych [3]
  • Bractwo Miłosierdzia im. Św. Brata Alberta w Lublinie [4]
  • Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gorzowskie [5]
  • Św. Brat Albert - Adam Chmielowski, Bracia Albertyni [6]
  • Parafia pw. św. Brata Alberta w Gdańsku - Św. brat Albert Chmielowski [7]

i wiele innych .... a także w bibliografi: [8] Klondek dyskurs 14:05, 19 sie 2008 (CEST)[odpowiedz]

Czyli zdaniem Szanownego Pana Stolica Apostolska nie wie, co pisze i co ogłasza? To proszę sobie zobaczyć oficjalną nomenklaturę Kościoła Rzymskokatolickiego - np. kalendarze liturgiczne, lekcjonarze czy mszały -np. http://www.brewiarz.katolik.pl/show.php3?day=170608 (Wspomnienie obowiązkowe św. Alberta Chmielowskiego, zakonnika), http://www.diecezja.sosnowiec.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=42&Itemid=47 (Patroni diecezji: patron główny: św. Albert Chmielowski, zakonnik;), a także licznych publikacjach drukowanych (np. modlitewnik Droga do Nieba). Proszę też uważać na podawane linki, gdyż www.bratalbert.org.pl to strona Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Co do używania przez parafie nazwy "św. Brat Albert", to też radzę ostrożność - moją parafię też przez lata tak nazywano, aż proboszcz spojrzał w papiery i zobaczył, że tam stoi czarno na białym "św. Alberta Chmielowskiego". Czemu albertyni stosują niepoprawną, kolokwialną nazwę - proszę ich zapytać. To, że coś jest powszechne, nie oznacza, że jest to prawidłowe. M.
Moje zdanienie ma tu nic do rzeczy określenie Św. Brat Albert jest ogólnie przyjęte i jednoznaczne. Do beatyfikacji w świadomości społecznej zany był jako Brat Albert. Tradycja jest wystarczajaco silna. Klondek dyskurs 07:43, 26 sie 2008 (CEST)[odpowiedz]

Encyklopedie podają fakty. Obiektywne. To chyba aksjomat. Czy Wikipedia jest encyklopedią? Dotychczas myślałem, że tak. Jeśli już, to można by dodać, że św. Albert Chmielowski popularnie zwany jest św. Bratem Albertem. Jednak w haśle encyklopedycznym należy używać formy oficjalnej, a nie tradycyjnej. M.

W Kościele tradycja jest tak silna, że nawet dni pamięci liturgicznej w różnych krajach mogą by inne dla tego samego świętego. Encyklopedia zaś oddaje właśnie w każdym języku, te bez wątpienia prawidłowe daty. Klondek dyskurs 21:01, 28 sie 2008 (CEST)[odpowiedz]
O czym Waść piszesz? To, że różni święci są w różny sposób wspominani w różnych krajach czy regionach nie oznacza, że są znani pod innymi imionami (wezwaniami). Pisze Pan: "Encyklopedia zaś oddaje właśnie w każdym języku, te bez wątpienia prawidłowe daty." - to jeśli w jednej diecezji wspomnienie świętego przypada w inny dzień, niż w reszcie kraju, to w tym regionie dana encyklopedia jest nieaktualna? Nie, gdyż podawana jest data podstawowa, wyznaczona przez Stolicę Apostolską. Poza tym, nie ma czegoś takiego, jak "dni pamięci liturgicznej". A jeśli już, to wszędzie Kościół wspomina np. św. Pio z Pietrelciny, prezbitera, a nie św. Ojca Pio. To ludzie tak go "tradycyjnie", ale niezgodnie z Kościelną nomenklaturą nazywają. Bardzo proszę spojrzeć do Novus Ordo Misse - niezależnie od tłumaczeń, wszędzie wezwania, pod jakimi są tam wspominani święci są takie same, niezależnie od tradycji lokalnych i zwyczajów ludowych. I proszę nie mylić tradycji z Tradycją.
I jeszcze jedna uwaga. Pisze pan "Do beatyfikacji w świadomości społecznej zany był jako Brat Albert." To żaden argument. Do wyboru obecny Ojciec Święty znany był w świadomości społecznej m. in. jako Josef Ratzinger. Ale nie powinniśmy z tego powodu w Wikipedii w haśle o nim pisać "papież Ratzinger" lecz "papież Benedykt XVI", mimo, że powszechnie stosowane są określenia typu "papa Ratzinger". M.

Nie wykluczam ewentualności, że wszyscy wymienieni się mylą, a tylko Pan który się nie podpisuje ma rację i pod Jego wpływem w całej Polsce parafie, organizacje i albertyni zmienią nomenklaturę. Tymczasem trąci to demagogią. Patrz: Matka Teresa z Kalkuty, a jeżeli nie wie Pan co to daty liturgicznych wspomnień to proponuję zająć się czym innym bo tracimy tu czas. Klondek dyskurs 06:25, 1 wrz 2008 (CEST)[odpowiedz]

Widzę, że traci Pan argumenty i zamiast rzeczowej dyskusji sięga Pan po impertynencję. Swoje zdanie przedstawiłem. Kończę na tym, bo dalsza wymiana zdań z Panem (nikt inny widać nie jest tematem zainteresowany) staje się bezcelowa, a Pańskie wycieczki osobiste niesmaczne. Do zakładającego blokadę - róbcie co chcecie, od Was zależy, czy Wikipedia będzie obiektywnym i rzetelnym źródłem informacji, czy zbieraniną opinii i sądów. Na koniec dodam - Zobacz sobie Pan, że w księgach liturgicznych jet bł. Teresa z Kalkuty, a nie bł. Matka Teresa z Kalkuty. A co to są daty liturgicznego wspomnienia doskonale wiem, ale widzę, że Panu jest całkowicie obojętne co pisze i jakich słów używa, skoro jest Panu za jedno czy "dni pamięci liturgicznej" czy "daty liturgicznych wspomnień". A skoro nie widzi Pan różnicy, to może niech Pan się zajmie czymś innym niż tworzeniem baz danych. Bo kiedyś może zamiennie pan zastosuje "róża" i "kapusta", albo "woda" i "wóda". M.
Na koniec 28/09/2008 “Misericordias Domini in aeternum cantabo” (Ps 89/88, 2). Homilia kard. Stanisława Dziwisza podczas uroczystości beatyfikacji sługi Bożego Michała Sopoćki: W Krakowie czynił miłosierdzie święty Brat Albert Chmielowski. Klondek dyskurs 11:13, 30 wrz 2008 (CEST)[odpowiedz]

Ostatnie namaszczenie

[edytuj kod]

Posoborowa zmiana określenia sakramentu nastąpiła w oparciu o Apostolską Konstytucję Pawła VI Sacram unctionem infirmorum 30 listopada 1972 roku. Nowy Rytuał Chorych z 7 grudnia 1972 został zaprezentowany przez ks. prałata Martimort, konsultanta Kongregacji ds. Kultu Bożego 18 stycznia 1973. Sw. Brat Albert przyjął więc sakrament Ostatniego Namaszczenia. Tomasz Wachowski (dyskusja) 06:03, 19 maj 2016 (CEST)[odpowiedz]